Kanał Polsat News – oglądanie w telewizji naziemnej

Polsat News w 2018 roku obchodził swoje dziesięciolecie. Rok później właściciele grupy Polsat podjęli decyzje o puszczeniu sygnału kanału informacyjnego w odkodowanym paśmie. W efekcie kanał mogą śledzić także ci użytkownicy, którzy nie wykupili abonamentu w Cyfrowym Polsacie i oglądają jedynie te kanały, które są dostępne w naziemnej telewizji.

Skąd taka decyzja?

Decyzja o udostępnieniu Polsatu News została podjęta jako reakcja na tendencje w której, zwłaszcza młodsi odbiorcy, coraz chętniej wybierają jako nośnik medialny, urządzenia mobilne takie jak laptop czy tablet lub smartfon. W efekcie Polsat musiał zdecydować się na udostępnienie sygnału swojego flagowego produktu w paśmie otwartym, wykorzystując do tego nowoczesne nadajniki MUX 4. To tak zwane czwarte pasmo nadawane w formacie cyfrowym.

Specyfika stacji

Polsat News jest klasycznym programem informacyjnym, którego zadaniem jest relacjonowanie wydarzeń z kraju i zagranicy. Stacja ma 10 ośrodków regionalnych rozmieszczonych w całej Polsce o0raz 4 zagraniczne między innymi w Berlinie czy Waszyngtonie. Zatrudniając ponad 400 pracowników Polsat, jest jedną z największych stacji tego typu. Rywalizuje z TVP Info oraz TVN 24 w tyle pozostawiając resztę konkurencji. Najbardziej rozpoznawalne i najchętniej oglądane programy to „Interwencja”, „Państwo w Państwie” oraz „Gość Wydarzeń” i oczywiście główne wydanie wiadomości „Wydarzenia”. Najchętniej wybierane przez widzów programy gromadzą nawet 60- tysięcy widzów.

Jak oglądać Polsat?

Polsat News możemy oglądać z wykorzystaniem anteny naziemnej. Do odbioru programów w standardzie DVB-T2 HD, czyli Polsatu News wymagana jest antena odpowiednia do prognozy odbioru oraz odbiornik DVB-T2 HD. Ważne jest, aby upewnić się, że obsługuje on kodowanie wideo HEVC / H.265, kodowanie audio HE-AAC i dynamiczne przełączanie PMT. Te i inne możliwości spełniają wszystkie urządzenia, na których widnieje zielone logo DVB-T2 HD.

To, która antena najlepiej nadaje się do odbioru DVB-T2 HD, zależy od odległości między poszczególnymi miejscami odbioru a nadajnikiem oraz od jego mocy nadawczej. W pobliżu nadajnika wystarczy mała, pasywna lub aktywna antena wewnętrzna. Anteny zewnętrzne lub dachowe są stosowane na większe odległości. Prawidłowe ustawienie i polaryzacja (pozioma/pionowa) anteny również odgrywają ważną rolę w zapewnieniu dobrego odbioru. Jeśli chodzi o DVB-T, do odbioru DVB-T2 wymagana jest antena na zakres UHF. Z reguły nie trzeba kupować nowej anteny.

Urządzenia z zielonym logo DVB-T2 umożliwiają odbiór wszystkich nieszyfrowanych programów. Gwarantuje również obsługę dodatkowych usług, takich jak EPG, teletekst, napisy, audiodeskrypcja i przełączanie na programy regionalne. Możliwe jest otrzymywanie zaszyfrowanych, prywatnych ofert programowych, ale operator platformy musi również zakupić moduł deszyfrujący. Deszyfrowanie prywatnych programów HD wiąże się z dodatkowymi miesięcznymi kosztami.