Jak korzystać z serwisów VOD w legalnej telewizji internetowej?

Posiadanie telewizora nie jest już dziś potrzebne, aby zorganizować dla całej rodziny domowy seans. Wystarczy wypożyczyć film na platformie VOD, a następnie odtworzyć go na dowolnym urządzeniu. W artykule wyjaśniamy, co zrobić, aby w wygodny sposób oglądać materiały w serwisach VOD. Odpowiadamy również o to, czy korzystanie z takich platform jest legalne i bezpieczne.

W jaki sposób działają serwisy VOD? 

Usługa VOD jest przedstawiana jako „video na życzenie” lub „video na żądanie”. Oznacza to, że użytkownik ma całkowitą dowolność w doborze oglądanych treści. Nie musi dostosowywać się do ramówki telewizyjnej, lecz sam wybiera dzień i godzinę transmisji. Odbywa się ona z użyciem technologii strumieniowej. Przekaz nie jest udostępniany w czasie rzeczywistym, lecz użytkownik wypożycza materiały znajdujące się w bazie platformy VOD – seriale, filmy czy bajki dla dzieci. Można odnajdywać je za pomocą zintegrowanej z serwisem wyszukiwarki, np. na podstawie tytułu filmu, aktorów występujących w rolach głównych czy nazwiska reżysera. Wyszukiwanie nagrań ułatwia również ich przypisanie do kategorii, odpowiadających gatunkom filmowym. Platformy VOD działają w sposób zbliżony do tradycyjnych wypożyczalni DVD – główna różnica polega na tym, że film nie jest udostępniany na fizycznym nośniku. 

Spora część filmów dostępnych na platformach VOD jest dostępna dla użytkowników bezpłatnie. Są to zwykle starsze produkcje, które można oglądać za darmo dzięki udostępnianym reklamom. Istnieje również możliwość opłacenia dostępu do najnowszych hitów filmowych i telewizyjnych. W tym celu należy zapłacić za unikalny kod – można to zrobić w wygodny sposób, poprzez system szybkich płatności, BLIK czy opłacając transakcję kartą.

Kod jest ważny przez określony czas od jego wprowadzenia – np. w serwisie IPLA przez 48 godzin. Przez taki okres możemy wielokrotnie odtwarzać nagranie, wstrzymywać je, a następie wznawiać od momentu ostatniego zatrzymania. Na niektórych platformach VOD filmy można oglądać bez reklam, co znacznie podnosi komfort oglądania. Nie musimy się wtedy denerwować sytuacją, gdy transmisja zostaje przerwana w samym środku kulminacyjnej sceny. 

Jak wygodnie oglądać filmy na platformie VOD? 

Aby film wypożyczony na platformie VOD mógł być odtwarzany w wysokiej jakości, niezbędne jest korzystanie z szybkiego i stabilnego połączenia z internetem. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku zwłaszcza łącze światłowodowe. Istotne znaczenie odgrywają również parametry podzespołów urządzenia, na którym odtwarzamy film – warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kartę graficzną i dźwiękową, pamięć RAM oraz procesor. Transmisję uruchomimy na dowolnym urządzeniu obsługującym sieć, np. na smartfonie, komputerze, tablecie, konsoli do gier czy telewizorze Smart TV.  

Warto również podłączyć urządzenie do telewizora lub monitora, co pozwoli oglądać wypożyczone na platformie VOD filmy i seriale na dużym ekranie. W przypadku większości telewizorów możliwe będzie nawiązanie połączenia przy użyciu kabla HDMI. Inną opcją kablowego podłączenia tableta czy smartfona do telewizora jest skorzystanie z przejściówki. Posiadacze nowych modeli telewizorów mogą natomiast uzyskać połączenie bezprzewodowe, wykorzystując w tym celu funkcję Wi-Fi Direct lub przystawkę telewizyjną. 

Czy filmy dostępne w serwisach VOD są legalne? 

Aby oglądać w pełni legalne filmy cechujące się wysoką jakością, należy korzystać jedynie ze sprawdzonych platform VOD, które działają już od wielu lat. Przykładem takiego serwisu jest chociażby IPLA, należąca do Cyfrowego Polsatu.

W sieci funkcjonują również strony, które funkcjonują w bezprawny sposób. Udostępniają pirackie wersje filmów i seriali, łamiąc tym samym prawa autorskie. Często wprowadzają również użytkowników w błąd, nakłaniając ich do aktywowania płatnej subskrypcji SMS lub wyłudzając poufne dane osobowe. Korzystając z takich platform, możemy stracić swoje pieniądze, kiedy cyberprzestępcy dokonają włamania na nasze konto bankowe. Aby tego uniknąć, korzystajmy tylko z renomowanych serwisów, których wiarygodności jesteśmy pewni.