Jak działa telewizja internetowa?

Telewizja internetowa pojawiła się już dziesięć lat temu, ale wtedy ze względu na jakość filmów i programów – nie cieszyła się zbytnim zainteresowaniem. Przełom nastąpił wraz z pojawieniem się szybkiego Internetu. Dzięki niemu możemy dziś oglądać filmy online – gdzie chcemy, jak chcemy i za darmo. Jak jednak działa telewizja internetowa?

Co to jest „protokół internetowy” w IPTV?

IPTV oznacza Internet Protocol TV – ale co oznacza „protokół internetowy”? To esencja działania Internetu. Wyślij wiadomość e-mail do znajomego lub pobierz stronę internetową, a informacje, które wprawisz w ruch, nie zostaną przesłane w całości. Zamiast tego są podzielone na wiele małych kawałków, zwanych pakietami, z których każdy może zostać „przełączony” (wysłany) do miejsca docelowego inną drogą. Jak wiadomo, przełączanie pakietów jest podstawową zasadą tego, jak dowolna informacja przemieszcza się przez Internet. Komputery łączące sieć razem nie wiedzą, co dany pakiet oznacza ani co robi. Wszystko, co wiedzą, to adres IP (numeryczna „nazwa domu i ulicy” nadana każdemu komputerowi w Internecie), do którego musi dotrzeć pakiet – i traktują wszystkie pakiety jednakowo.

Internet nie jest przeznaczony do wykonywania określonych zadań, takich jak dostarczanie wiadomości e-mail: jest po prostu wysoce wydajnym, skomputeryzowanym systemem „pocztowym” do dostarczania zylionów pakietów. Prostą, ale zadziwiającą konsekwencją tego jest to, że tak długo, jak możesz zamieniać informacje w pakiety, możesz wysyłać je przez Internet – niezależnie od tego, jakie mogą być informacje. Dlatego z Internetu można wysyłać wiadomości e-mail, pobierać strony internetowe, wykonywać połączenia telefoniczne (za pomocą technologii znanej jako VoIP (Voice Over Internet Protocol), oglądać telewizję, filmy online – i robić tuzin innych rzeczy, które jeszcze nie zostały wynalezione.

Jak działa IPTV?

W tradycyjnej telewizji programy są nadawane przez przekształcenie ich w fale radiowe i przesłanie ich drogą powietrzną do anteny dachowej w domu. Antena przekształca fale z powrotem w sygnały elektryczne, a telewizor dekoduje je, aby uzyskać dźwięk i obraz (telewizja satelitarna działa w ten sam sposób, z wyjątkiem tego, że sygnał odbija się w kosmos i z powrotem, podczas gdy telewizja kablowa wysyła sygnał bezpośrednio do domu bez radia fale). Czym różni się IPTV?

Programy na żywo są przesyłane strumieniowo w miarę ich produkcji, ale wcześniej nagrane programy i filmy muszą być przechowywane w taki sposób, aby można je było wybierać i przesyłać strumieniowo na żądanie. Niektóre usługi VOD ograniczają liczbę udostępnianych programów nie dlatego, że brakuje miejsca, ale dlatego, że jest to jeden ze sposobów ograniczenia ogólnej przepustowości ich usługi i jej wpływu na Internet.

Najpierw program telewizyjny (nagrany wcześniej lub przechwycony na żywo za pomocą kamery wideo) musi zostać przekonwertowany na format cyfrowy, który może być dostarczany jako pakiety przy użyciu protokołu internetowego. Czasami oryginalny program będzie już w formacie cyfrowym; czasami będzie on miał postać standardowego obrazu telewizji analogowej (znanego jako format SD ), który wymaga dodatkowego przetwarzania ( konwersji analogowo-cyfrowej ), aby przekształcić go w format cyfrowy. Przy obecnych ograniczeniach przepustowości, filmy muszą być również kompresowane (przekształcane w mniejsze pliki), aby mogły płynnie przesyłać strumieniowo bez buforowania(okresowe opóźnienia spowodowane gromadzeniem przez odbiornik pakietów przychodzących). W praktyce oznacza to, że programy są kodowane albo w formacie MPEG2, albo MPEG4 (MPEG4 jest nowszą formą kompresji wideo, która zapewnia wyższą jakość dla podobnej przepustowości i wymaga tylko połowy szerokości pasma do przenoszenia obrazu SD jak MPEG2). Po wykonaniu tej czynności należy wstawić reklamy i zaszyfrować informacje.

Podczas przeglądania witryny skutecznie tworzysz tymczasowe łącze między dwoma komputerami, aby jeden mógł „zassać” informacje z drugiego. Twój komputer ( klient ) pobiera informacje z drugiego, zwykle znacznie mocniejszego komputera ( serwera ), łącząc się bezpośrednio z adresem IP, który odpowiada witrynie, którą chcesz przeglądać. Klient i serwer prowadzą krótką, przerywaną rozmowę, w której klient żąda od serwera wszystkich plików potrzebnych do zbudowania strony, na którą patrzysz. Serwery są na ogół tak szybkie i wydajne, że wielu klientów może pobierać w ten sposób jednocześnie, z bardzo małym opóźnieniem. Ten rodzaj zwykłego pobierania między jednym serwerem klienta a jednym serwerem jest znany jako emisja pojedyncza IP (większość przeglądarek internetowych należy do tej kategorii). W ten sposób możesz komfortowo oglądać filmy z sieci w najlepszej rozdzielczości.