IPTV – jak to działa?

Współcześnie telewizja internetowa, która pozwala oglądać nam programy, wiadomości i filmy za darmo online może występować w dwóch formułach – IPTV i OTT. Dziś wyjaśnimy, jak działa ta pierwsza. 

telewizor photo

Sieć dostarczająca produkt

IPTV to sieć zamknięta lub półzamknięta. Cała infrastruktura należy do operatora i nie jest dostępna w całości z Internetu. Ponadto wszystkie urządzenia podłączone do sieci są kontrolowane przez operatora. Wprowadzenie IPTV oznacza masową, spójną modernizację infrastruktury w ciągu kilku lat, znaczące zmiany w urządzeniach komunikacyjnych i dostarczających po stronie operatora i konsumenta.

Jedną z głównych właściwości IPTV jest georeferencja. Oprócz faktu, że infrastruktura IPTV jest fizycznie powiązana z domami, urządzeniami i telewizorami konsumentów, istnieją również lokalne przepisy i zasady, które również ograniczają IPTV na poziomie geograficznym. IPTV oferuje ten sam produkt wideo, który jest nadawany przez operatorów kablowych i satelitarnych. Jednocześnie stosowane są już zatwierdzone programy nadawania na żądanie i płatne za połączenie, prawdopodobnie z pewnymi dodatkowymi funkcjami i usługami, a także z inną ceną. Zazwyczaj filmy są objęte wyłączną licencją na około 8-9 lat, po czym możliwe jest udzielenie niewyłącznej licencji na nadawanie. To staje się najtrudniejszą barierą dla transmisji przez IP. Model marketingowy transmisji wideo z wykorzystaniem bezpiecznych sieci IP można uzyskać na podstawie doświadczeń japońskiego operatora NTT DoCoMo. Gigant telekomunikacyjny otrzymuje część sprzedaży treści w zamian za dostarczenie dostawcom treści narzędzi i usług, za których pośrednictwem badają rynek dla konsumentów ich treści.

Co to jest IPTV?

Nawet wśród specjalistów zajmujących się systemami IPTV niewielu może udzielić jasnej odpowiedzi na to pytanie. Spróbujemy dowiedzieć się, jakie są kluczowe różnice między tymi dwoma koncepcjami dystrybucji wideo IP i jak ważne są te różnice dla widza. Ogromny świat wszechstronnych i różnorodnych materiałów wideo produkowanych przez niezależne studia, grupy i ludzi na całym świecie jest podstawową cechą OTT. IPTV jest dystrybutorem bardziej tradycyjnych treści wideo produkowanych przez Hollywood i inne konglomeraty. IPTV jest zwykle przedstawiane jako zbiór zamkniętych, zastrzeżonych systemów telewizyjnych, które są obecnie używane przez operatorów kablowych dostarczających wideo za pośrednictwem bezpiecznych kanałów IP. Pozwala to operatorom na znacznie większą kontrolę nad dystrybucją treści, niż pozwalają na to inne nowoczesne technologie dostarczania.

Chociaż skrót „IP” pochodzi od „protokołu internetowego”, nie oznacza to, że ludzie mogą odwiedzać swoje ulubione strony internetowe, aby oglądać ulubione programy telewizyjne. „IP” w przypadku IPTV oznacza jedynie metodę przesyłania informacji przez bezpieczną, zarządzaną sieć. Nie zmienia to jednak faktu, że usługi IPTV pozwalają nam oglądać filmy za darmo i są alternatywą dla tradycyjnej telewizji.

Sieci IPTV są zwykle tworzone i obsługiwane przez dużych dostawców usług telekomunikacyjnych, których celem jest stworzenie usługi mogącej konkurować z istniejącą telewizją cyfrową i satelitarną. Telewizja IPTV jest szczególnie przydatna dla uznanych mediów i wszystkich głównych sieci telewizji kablowej i satelitarnej. IPTV umożliwia tym organizacjom pełną kontrolę nad dystrybucją treści i znacznie zmniejsza potencjalne piractwo, które w zeszłym roku kosztowało całą branżę medialną 4,76 miliarda dolarów utraconych dochodów. Rozwiązania IPTV obejmują wiele sposobów monitorowania preferencji i wyborów widzów, dzięki czemu IPTV jest idealną platformą do spersonalizowanego kierowania reklam i handlu elektronicznego. IPTV to platforma tworzona i kontrolowana przez dostawcę struktur telekomunikacyjnych. Konsument współdziała bezpośrednio ze swoim operatorem. W tym sensie operator IPTV jest prawie nie do odróżnienia od istniejących operatorów telewizji kablowej.